Ekonomi

Petrol talep endişeleriyle geriledi

Küresel gösterge Brent varil başına 85 doların altına düşerken, ABD ham petrolü 80 dolara yakındı. OPEC+’nın önde gelen ülkeleri hafta sonu kısıtlamaları yıl sonuna kadar günde 1 milyon varilin üzerine çıkaracaklarını duyurdu. Bir Fed yetkilisinin enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söylemesinin ardından daha geniş finansal piyasalar düştü.

Ham petrol yön bulmakta zorlanıyor; Çatışma, dünya petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’daki arzı henüz tehdit etmiyor. Bu arada Suudi Arabistan ve Rusya, özellikle en büyük ithalatçı ülkeler olan Çin ve Avrupa’daki zayıf talep görünümü karşısında arzı sıkı tutuyor.

ANZ Group Holdings Ltd emtia stratejisti Daniel Hynes, “Piyasa, artan jeopolitik risklerden kaynaklanan herhangi bir aksama riskini tamamen göz ardı ediyor. Ancak, fiziksel piyasaya rehberlik sağlayacak temel verilerde çok az değişiklik var” dedi.

Resmi veriler, Çin’in ham ithalatının Ekim ayında bir önceki yıla göre arttığını gösterdi. Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü’nün stok tahminleri vermesi ve Enerji Enformasyon İdaresi’nin aylık enerji görünümünü vermesi nedeniyle, Salı günü ilerleyen saatlerde ABD rakamları talebe ilişkin daha fazla ipucu sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu