Ekonomi

Yemeksepeti bu yıl da karbon salınımını dengeledi

Bu gelişme ile Yemeksepeti, Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle’nin tüm ofis ve depo operasyonlarından kaynaklanan karbon ayak izi, Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliği ile dengelendi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yemeksepeti Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Tuba İnanç Saraçoğlu, “Yemeksepeti olarak karbon ayak izimizi dengelemek ve üretilen karbon miktarını azaltmak için son üç yıldır çeşitli çalışmalar hayata geçirdik. Karbon kredisi elde etme çalışmalarımız, şirketimizin kendi operasyonlarından kaynaklanan Kapsam 1 ve Kapsam 2 karbon emisyonlarının dengelenmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Bu tür projeler, Yemeksepeti’nin sıfır karbon hedefine ulaşma çabalarını desteklerken çevre üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor.”

Karbon salınımını dengelemek için Ege Orman Vakfı iş birliğiyle İzmit-Derince bölgesinde 72 bin 800 ağaçtan oluşan Yemeksepeti Ormanlarını doğaya kazandırdıklarını belirten Saraçoğlu, bu yıl 3. Yemeksepeti Ormanı’nı oluşturduklarının bilgisini verdi.

VCS (Doğrulanmış Karbon Standardı) nedir?

VERRA-VCS (Verified Carbon Standard), bir karbon emisyonu azaltım sertifikasyon sistemi olan sera gazı emisyonlarını azaltan projelerin ölçüm, izleme ve doğrulama süreçlerini yöneten bir standarttır. VCS sertifikalı projeler, karbon emisyonlarını azaltarak veya hapsederek çevreye kesinlikle katkıda bulunur. Şirketler ve bireyler, VCS sertifikalı projelerden karbon kredisi satın alarak kendi karbon ayak izlerini dengeleyebilir ve net sıfır hedeflerine ulaşma çabalarını destekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu